در دانشگاه دولتی ترکیه چطور پذیرش شویم


نحوه پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه جهت تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی معمولا بر اساس آزمون های YOS  و SAT  و گاهی بر اساس معدل دیپلم است.

آزمون یوس (YOS)، آزمونی است که شامل سه درس هوش، هندسه و ریاضی است که یک بار در سال از طرف دانشگاه های مختلف ترکیه برگزار می شود و آزمون اس ای تی (SAT)، آزمونی است که شامل دروس زبان انگلیسی و ریاضی است و سالیانه چهار بار در ماههای اسفند، اردیبهشت، تیر و مهر برگزار می شود.

با توجه به رقابت زیاد در این آزمون ها و وجود شرط کسب حداقل نمره و همچنین تاثیرگذاری غیرمستقیم معدل دیپلم و سن فرد، شرایط قبولی در رشته های پرطرفدار سخت است. همچنین به دلیل متقاضیان زیاد حتی با کسب نمرات بالا امکان پر شدن سریع ظرفیت و عدم قبولی در بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد. علاوه بر این برای شرکت در این آزمون ها جهت تحصیل در ترکیه و بورسیه تحصیلی ترکیه نیاز به آمادگی در دروس ذکر شده و شرکت در کلاس ها و همچنین پرداخت هزینه های گزاف برای شرکت در هریک از آزمون ها و سفر به کشور ترکیه و یادگیری زبان انگلیسی و یا ترکی برای متوجه شدن سوالات آزمون است.

رشته های قابل پذیرش در دانشگاه های خصوصی ترکیه

در دانشگاه های خصوصی ترکیه در تمامی رشته های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی و هنر میتوان بدون آزمون پذیرش تضمینی دریافت کرد و در میان این رشته ها، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی متقاضیان زیادی دارد.[ بازدید : 9 ]

[ چهارشنبه 16 تير 1400 ] 0:41 ] [ متروپل ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]